Mevzuat değişikliğinden önce kurs sözleşmesini imzaladım ve ödeme yaptım. Neden KDV farkı ödemem gerekiyor?

Günlük hayatımızda aldığımız mal ve hizmetlerin %95’inden fazlasında fiş/faturanın ödeme ile aynı anda kesilmesinden ötürü, yukarıdaki soru haklı olarak akla gelebiliyor. Oysa ki fiş / faturanın kesimi yapılan ödemeden dolayı değil, malın veya hizmetin verilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Örneklendirmek gerekirse eğitim kurumları;

  • Hizmet verdiği zaman –hiç ödeme almamış olsalar dahi- fatura kesmekle ve buradan doğacak vergileri devlete iletmekle yükümlüdür
  • Hizmeti henüz vermediği zaman -ödemenin tamamını peşin olarak almış olsa dahi – faturasını hizmeti tamamladıktan sonra vermesi gerekir

 

Hayatımızda kullandığımız pek çok mal ve hizmetin aksine, eğitim sektöründe hizmetin verilmesi uzun bir zamana yayılmaktadır. Ülkemizdeki mevzuat bu özellikten dolayı eğitimde “hizmetin tamamlanması” esasını; en son eğitimin verildiği gün olarak değil, “her vergilendirme döneminde tamamlanan kısım” olarak ele almıştır. İşte bu nedenle eğitim kurumları (özel üniversiteler, özel okullar, özel kurslar vb) faturalarını her ay –o ay verilen eğitim hizmeti kadar- keser.

 

Kursumuzda da –ödemenin bir kısmını / tamamını önden almış olmamıza rağmen- KIŞ dönemine ait faturaları hizmetin verildiği Ekim 2023 – Mayıs 2024 arasındaki dönemde kesiyoruz. 7346 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile eğitim hizmetlerindeki KDV oranı 10/07/2023 tarihinden itibaren %8’den %10 a çıkartıldığı için de, Velilerimiz adına aracılık ettiğimiz KDV yi devlete beyan edip öderken %10 üzerinden hesaplamamız gerekiyor.

 

Açıkladığımız durumu, aşağıda bulunan bağlantıdaki Gelir İdaresi Başkanlığının ilgili sirkülerinden, daha detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

 

İçinde bulunduğumuz durumun tam tersi 2020-2021 eğitim yılında gerçekleşmiştir. O dönemde yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle, 2913 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile 01/09/2020 – 30/06/2021 arasında verilecek eğitim hizmetlerindeki KDV oranı %8 den %1 e düşürülmüştü. Kurs sözleşmesi 01/09/2020 öncesinde imzalanmış ve ödemenin bir kısmı / tamamı alınmış olmasına rağmen, tüm kayıtlarımızda ilgili hesaplamalar tekrar yapılmış, aradaki %7 lik fark;

  • Ücretin tamamını ödeyen velilerimizin hesaplarına iade edilmiş
  • Ücretin bir kısmı tahsil edilenlerde ise, ileriye dönük taksitlerden düşülmüştür

 

Kurs sözleşmesinde uzlaşılan tutarın, ekonomide yaşanan dalgalanmalardan veya maliyetlerimizdeki değişimlerden etkilenmesi kesinlikle söz konusu değildir. Fakat KDV tutarı Velilerimiz adına aracılık ettiğimiz bir vergi olması nedeniyle, devletimizin aşağı veya yukarı yönlü yaptığı değişikliklerden etkilenmekte ve sonucu her ne olursa olsun Velilerimize yansıtılmaktadır.

 

Eğitimde Fatura Mevzuatı

MAC işletim sistemli bilgisayarlarda sanal kitap erişimi için izlenecek adımlar nelerdir?

Kursumuza bırakılan öğrenci isimlerinin listesi İnkaş AŞ ye verilmiş olup, gerekli adımları tamamlamanız akabinde online destek sağlanarak gerekli kurulum tamamlanacaktır.

  1. Bağlantıya tıklayarak İnkaş AŞ nin bu amaç için hazırlanmış sayfasına ulaşım için tıklayın
  2. “VPN programı “Tunnelblick” ve “Microsoft Remote Destop” programlarının kurulumu
  3. TeamViewer veya (tercihen) Any Desk programlarından birinin kurulumu

Programların kurulumunu anlatan video için tıklayın: https://youtu.be/gDQnJPqkgVM

Programları yükledikten sonra “kullanacak öğrencinin isim ve soy ismi” ile “kitapta yer alan iebook kodu” nu hazırlayarak, İnkaş sitesinde sol altta yer alan whatsapp butonuna tıklayarak destek alabilir ve gerekli ayarların yapılmasını talep edebilirsiniz. Online kurulum desteğinin hafta içi mesai günleri ve saatleri içerisinde verildiğini önemle hatırlatırız.

Kış döneminde ilköğretim (2-8. sınıf) çağındaki öğrencilere haftada 4 ders yeterli oluyor mu?

Unutmamamız gereken en önemli nokta kış döneminde “öğrencilerimizin hayatının ana odağının okulları” olduğudur. Dolayısıyla kurumumuzda -eğitim yılı içerisinde- sunacağımız her programın bu gerçekle uyumlu olması gerekmektedir. Bu olguyu yok sayarak kış döneminde daha yoğun bir program oluşturmamız halinde, “fayda sağlayalım” derken onları kaldıramayacakları bir yükün altına itip yabancı dilden tümden soğumalarına yol açabileceğimizi düşünüyoruz.

Veli olarak çocuğumun yabancı dil eğitiminde ben ne rol almalıyım?

Öncelikle çocuğunuzun velisi olduğunuz gerçeğinden yola çıkarak sizlerin öğrencinizin ödevlerine yardım etmemenizi, hatta kontrol bile etmememizi rica ediyoruz. Sizden beklentimiz sadece ödevleriyle vakit geçirdiğinden emin olmanız. Bunun dışında eğer öğrencinizin eğitimini aldığı dili konuşabiliyorsanız onunla ara ara küçük sohbetler edebilir, beraber şarkı söyleyebilir ya da kısa videolar izleyebilir, bu arada ona basit sorular sorabilirsiniz.

Öğrencimin yabancı dil eğitimini ne şekilde planlamalıyım? Standart KALEV İngilizce Programlarına ideal başlama zamanı ne olmalı?

Programlarımız dildeki dört temel beceriyi (okuma, yazma, konuşma, dinleme) bir arada kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizin Türkçe okuma-yazma becerilerini kazanmış olmaları ve örgün eğitimde en az 1. Sınıfı bitirmiş olmaları gerekmektedir. Programlarımıza 2 veya 3. sınıfta eğitim almaya başlayarak her kış dönemi devam eden öğrencilerimiz, 8. sınıfta 6. kuru alarak B1 seviyesini tamamlayabiliyorlar. Diğer yandan ülkemizdeki Lise yerleştirme sisteminden dolayı 8. sınıfa devam eden öğrencilerin çoğunluğunun bu seneyi farklı konulara odaklanarak geçirdiğini gözlemliyoruz. Dolayısıyla tercihini bu yönde kullanmayı planlayan ailelerimiz için önerimiz; öğrencimizin bir defaya mahsus Yaz Döneminde de eğitim alması ve 6. Kuru 8. sınıf öncesinde bitirmesidir. Eğitim yılı içerisinde okul yoğunluğunu dikkate alarak haftada 4 dersi aşamıyorken, Yaz döneminde bu tip bir kısıtlama olmaksızın daha kısa sürede aynı eğitimi verebiliyoruz. Ayrıca Velilerimiz tatil programlarında göre 2 farklı Yaz döneminden kendilerine uygun olanı seçebiliyorlar.

Öğrencimi 2. sınıftan 7. sınıfa kadar geçen süre içerisinde hangi Yaz döneminde getirmem daha doğru olur?

Ne kadar erken o kadar iyi. Hz. kurundan 1. kura geçen öğrencilerimizin dışında tüm ilköğretim (3-8. sınıf arası) öğrencilerimiz için en ideal zamanlamanın “getirilebilen ilk Yaz dönemi” olduğuna inanıyoruz. Bu önerimizin ana nedenleri dil eğitiminin erken yaşlarda daha rahat öğrenilmesi ve yaş ilerledikçe öğrencilerin artan sorumlulukları yüzünden olası motivasyon kaybının önüne geçebilmektir.

Öğrencim ideal sistemin gerisinden geliyor, nasıl hareket etmem gerekiyor?

Öğrencilerimizin kursumuza 4. sınıfta veya daha geç başlaması, kur tekrarı yapması gibi pek çok durumla karşılaşıyoruz. Bu tip durumlarda öğrencimizin yaşıtlarını yakalayabilmesi için farklı yıllarda birden fazla Yaz dönemine gelmesinin yararlı olacağını düşünüyoruz.

Öğrencimin İngilizce düzeyini olabildiğince hızlı şekilde geliştirmek istiyorum. Aynı sene içinde 2 yaz dönemine birden göndersem faydalı olur mu?

Aciliyeti olan nadir durumlar dışında (ailenin yurt dışına taşınması vb.) önermiyoruz. Bu yaş grubundaki öğrencilerin eğitim görmesi kadar dinlenmesi de gelişimlerinde önemli bir yer tutuyor. Dolayısıyla kış döneminde gösterdiğimiz hassasiyetin aynısını yazın da sürdürüyoruz. Üç aylık yaz tatilinin sadece bir ayında yabancı dil eğitimi alması bizce en ideal yaklaşımdır. Ayrıca anadil gelişimi ile yabancı dil eğitiminin paralel gitmesi gerektiğini de hesaba katarak öğrencilerimizi “koşturmanın” doğru bir yaklaşım olmadığına inanıyoruz.

Öğrencimin 6. kuru bitirmesi şart mıdır? Yaz programlarına katılamıyor olması bir eksiklik midir?

Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Özellikle küçük yaşta dil eğitimi kısa mesafe koşusundan ziyade bir maratondur. Dolayısıyla birinci önceliğimiz öğrencilerimizin ilerledikleri hız değil, doğru yönde koşmaya devam etmeleridir. Yaz programlarımız ve 6. kur, öğrencilerimizin yabancı dil becerilerini daha da ileriye götürebilmeleri için önemli fırsatlardır. Bu fırsatların değerlendirilemiyor olması çocuklarımızın eğitiminin aksadığı anlamına gelmez. Konu tamamen “eninde sonunda” varılacak hedefe Lise öncesinde ne kadar yaklaşıldığı ile ilgilidir. Bildiğiniz üzere öğrencilerimiz kış dönemlerinde Lise programlarımızla eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilmektedir.

Okulumda İngilizce ders saati artıyor / ek olarak etüt konuyor. Öğrencimi kursa göndermeye devam etmeli miyim?

Öğretmenlerin potansiyeline ve olumlu sınıf ortamına karşın, Türkiye genelindeki öğrencilerin büyük bir bölümünün (%90+) İngilizce yeterlilik düzeyi, 1000 saatten fazla İngilizce dersinden sonra bile temel düzeyde kalmaktadır. Bu sonucun en temel sebebi, gramer odaklı sistem gereği öğrencilerin İngilizceyi bir iletişim aracı olarak değil, bir ders olarak görüyor olmalarıdır. (1)

Dolayısıyla, yabancı dil eğitiminde toplam ders saati sayısı değil, dil eğitiminin hangi yaş grubuna nasıl bir programla ve hangi şartlarda verildiği, nasıl bir eğitim kadrosu ile yola çıkıldığı daha önemli bir hale gelmektedir. Çocuğunuzun bu anlayışla harmanlanarak yabancı dil ile barışık hale geldiğini, becerilerinin ve özgüveninin arttığını, gerek okuldaki sınıfında gerek yaşıtları arasında fark yarattığını eminiz sizler de gözlemliyorsunuz. Kaynak 1: TEPAV – British Council “Türkiye’deki Devlet Okullarında İngilizce Dilinin Öğretimine İlişkin Ulusal İhtiyaç Analizi” – 2014

“Sosyal Etkinlik Formu” uygulaması nasıl işliyor? Hangi durumlarda form düzenleniyor?

Nisan 2019 itibarıyla uygulamaya giren “Sosyal Etkinlik Modülü” hakkında MEB in hazırladığı 73 sayfalık uygulama kılavuzunda işleyişin nasıl olması gerektiği hakkında detaylı örnekler bulunmaktadır. Bununla birlikte kurumların işleyişle alakalı farklı uygulamalardan kaçınması amacıyla MEB Kadıköy İlçe Müdürlüğü bünyesindeki resmi ve özel tüm okul müdürlüklerine ek bir yazı göndermiş ve dikkat edilmesi gereken noktaların altını çizmiştir.

 

Kılavuzu görüntülemek / indirmek için tıklayınız
MEB Kadıköy İlçe yazısını görüntülemek / indirmek için tıklayınız

Ara verilen uzun tatil dönemlerinde öğrencimin yabancı dilden kopmaması için ne yapabilirim?

Hem öğrencimizin şu ana kadarki kazanımlarını tekrar edebileceği, hem de isterseniz çocuğunuzla beraber vakit geçirebileceğiniz farklı kaynakları aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz. Öğrencimizin bu kaynaklarla her gün en az yarım saat vakit geçirmesini tavsiye ediyoruz. Velilerimizi ise –öğrencimizle beraber vakit geçirmeleri halinde- olabildiğince Türkçe kullanmamaları ve mutlak suretle öğrencimize çeviri yapmasını istememeleri hakkında uyarıyoruz. Bilmedikleri yabancı bir kelime olduğunda Google’ı resimli sözlük gibi kullanabilir ya da üst yaş gruplarımız için aynı dilde anlatım yapan
sözlüklerden faydalanabilirsiniz.

 

Bunların yanı sıra öğrencimizin hangi kur sonunda hangi seviyede olacağını bu bağlantıdan inceleyebilir ve ilgili seviyenin GESE videolarını Youtube’dan (tıklayın) seyrederek oradaki diyalogları taklit etmeye çalışabilirsiniz.

 

İngilizce kaynaklar için tıklayın.

İspanyolca kaynaklar için tıklayın.

Eğitim setlerinin sanal materyalleri nasıl yükleniyor ve kullanılıyor?

Almanca ilköğretim ve lise programlarının sanal kitap kurulum ve kullanımı için tıklayın

 

İngilizce  (ilköğretim 4, 5, 6. kurlar) sanal kitap kurulum ve kullanımı için tıklayın

 

İngilizce  (İlköğretim hazırlık kuru, 1, 2, 3. kurlar)

“Pupil’s Book” sanal kitap kurulum ve kullanımı için tıklayın

“Activity book” sanal kitap kurulum ve kullanımı için tıklayın

 

İngilizce lise programlarının sanal kitap kurulum ve kullanımı için “student’s book” kitabının kapak arkasında bulunan yönergeleri takip edin.